Kas yra mobiliosios platformos?
Podesty ruchome to maszyny budowlane typu dźwignice służące do przemieszczania osób oraz materiałów na określone stanowisko pracy, zarówno w pionie, jak i poziomie. W języku potocznym funkcjonują również nazwy “kosz”, a także “zwyżka”.

Taikymas
Podesty ruchome są wykorzystywane przede wszystkim w sektorze budowlanym, usługowym czy w przemyśle. Znajdują one szerokie zastosowanie we wszelkich pracach na wysokościach, m.in. przy: myciu okien, przeszkleń i elewacji obiektów budowlanych, przycinaniu i ścinaniu drzew oraz krzewów, do prac przy liniach elektroenergetycznych, w pracach montażowo–remontowych na placach budów, w pracach magazynowych, w szeroko rozumianym przemyśle, a nawet przy montowaniu grafik na billboardach).
Dizaino elementai
Podstawowymi i niezmiennymi składowymi zwyżek są kosz/gondola oraz platforma odpowiadająca za ruch. W zależności od rodzaju podnośnika może to być dźwig lub cięgnik. Poza tym istnieje całe multum elementów specyficznych dla konkretnych kategorii maszyn, o czym poniżej.
Podział ze względu na rodzaje:

- podesty wiszące –wykorzystywane powszechnie chociażby przez ekipy czyszczące okna w drapaczach chmur. Składają się przede wszystkim z:
- konstrukcji nośnej podestu,
- platformy roboczej,
- lin nośnych i lin bezpieczeństwa,
- wciągarki,
- aparatu chwytnego,
- wciągarki ciernej,
- koła jezdnego platformy roboczej,
- wieszaka,
- poręczy balustrady,
- poprzeczki balustrady,
- krawężnika,
- podłogi,
- pionowego słupka balustrady,
- rolki zderzaka.
W zależności od docelowego zastosowania platformy, te mogą być albo zamontowane na stałe do konkretnego budynku (np. w celach renowacyjnych) albo tymczasowo na specjalne szyny konstrukcyjne. Największą zaletą tego rozwiązania technicznego jest łatwość w jego transporcie oraz montażu. Największą wadą zaś – podatność na czynniki zewnętrzne, w szczególności wiatr.
- stiebo platformos:
- jednomasztowe,
- dwumasztowe.
Na całokształt podestu masztowego składają się: maszty, po których porusza się platforma robocza i podstawa (podwozia), na której spoczywa maszt, mechanizmu napędowego służącego do przemieszczania platformy roboczej.
Atut tego typu podestu polega na jego kompaktowej budowie, perfekcyjnej do operowania w wąskich przestrzeniach. Niestety dzieje się tak kosztem jego stosunkowo niskiego zasięgu. Dlatego właśnie podesty masztowe znalazły szerokie zastosowanie zwłaszcza w magazynach, archiwach i sortowniach.
- Mažo greičio platformos
Jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia je przede wszystkim posiadany napęd (spalinowy lub elektryczny). Biorąc pod uwagę rodzaj konstrukcji nośnej, podpierającej platformę roboczą, podesty wolnobieżne dzielimy na:
- podesty nożycowe – składanie i rozkładanie mechanizmu nożycowego pozwalają na ruch platformy roboczej w pionie,
- podesty teleskopowe – konstrukcja nośna ma postać teleskopowego masztu,
- podesty przegubowe – konstrukcja nośna ma postać łamanego przegubowo masztu,
- podesty teleskopowo–przegubowe.
- krovimo platformos / galiniai bortai

Są to platformy przyczepiane z tyłu pojazdów dostawczych (o udźwigu do 750 kg) lub ciężarowych (do 1500 kg udźwigu), najczęściej o napędzie hydraulicznym. Służą do podnoszenia ładunku w celu jego załadunku lub rozładunku. Winda załadowcza zamontowana na pojeździe, staje się jego integralną częścią,
Reikalingi leidimai
Mobiliosios platformos, kaip ir dauguma įrankių bei pagalbinių statybinių priemonių, yra prižiūrimos Techninės apžiūros tarnybos. Ši institucija taip pat suteikia atitinkamus įgaliojimus remdamasi2012 m. gruodžio 7 d. Ministrų Tarybos reglamentas dėl techninių įrenginių tipų, kuriems taikoma techninė apžiūra (2012 m. Teisės aktų leidinys Nr. 0, b. l. 1468), išduotas pagal 2012 m. 5 sek. 2 techninės apžiūros įstatymo ir rVerslumo ir technologijų ministro 2018-10-30 reglamentas dėl techninės priežiūros techninės priežiūros krovos įrenginių eksploatavimo, remonto ir modernizavimo srityje sąlygų. (Teisės žurnalas 2018, 2176 punktas).