Zasady ochrony przeciwpożarowej (PPOŻ) to zbiór koniecznych wytycznych w razie wybuchu pożaru w miejscu pracy. Składa się na nieumiejętność zwalczania pożaru jak również prawidłowo przeprowadzona ewakuacja. Znajomość tej wiedzy pozwala na uniknięcie uszkodzenia zdrowia, a nawet utraty życia. Kluczowe więc jest przeszkolenie się w tym zakresie. W każdym miejscu pracy powinny być osoby odpowiedzialne za to, by w momencie zagrożenia pożarowego zachować zimną krew i odpowiedzialnie pokierować grupą ludzi. To pozwala uniknąć ewentualnej tragedii, gdyż ogień jest żywiołem bardzo nieprzewidywalnym i niebezpiecznym. Przedstawiamy sposoby postepowania w razie zagrożenia oraz opisy szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Základné predpisy
Keďže väčšinu pracovného času trávime v budovách, musíme zabezpečiť, aby spĺňali všetky aktuálne normy požiarnej bezpečnosti. Riziko ohrozenia života, zdravia, poškodenia majetku alebo infraštruktúry by sa malo čo najviac obmedziť. V súlade s ustanoveniami Európskeho parlamentu a Rady EÚ by mali byť budovy navrhnuté tak, aby v prípade požiaru:
- konštrukcia si zachovala svoju nosnosť,
- obmedziť šírenie požiaru na susedné budovy,
- starať sa o bezpečnosť profesionálnych záchranárov,
- minimalizovať šírenie požiaru vo vnútri budovy,
- umožniť obyvateľom čo najefektívnejšie opustiť budovu
Wedle prawa budowlanego, budynek musi być zbudowany zgodnie ze wszystkimi wytycznymi bezpieczeństwa pożarowego, w oparciu o fachowe wykształcenie techniczne inżynierów. Jeśli chodzi o warunki techniczne, istnieją konkretne wymagania co do umiejscowienia jakie muszą spełniać budynki. Jeden z rozdziałów prawa budowlanego poświęcony jest w całości ochronie przeciwpożarowej. Znajdują się w nim dyrektywy takie jak:
- oddelenie samostatných požiarnych zón,
- klasifikovať ich z hľadiska požiarnej odolnosti,
- vytvorenie tried požiarnej odolnosti pre jednotlivé časti budovy,
- ustalenie długości dróg służących do ewakuacji.
Súlad týchto predpisov so skutočným stavom kontrolujú príslušné služby pri uvedení stavby do užívania. Ak nie sú splnené všetky podmienky, znamená to, že budova nie je riadne zabezpečená a predstavuje hrozbu, čo môže viesť k zákazu jej užívania ľuďmi.
Najdôležitejší právny predpis

Zákon o ochrane pred požiarmi UOP je osobitný predpis obsahujúci príslušné predpisy požiarnej bezpečnosti. Jeho ustanovenia chránia oblasti, ako sú:
- zdravie,
- život,
- nehnuteľnosť,
- środowisko.
Opatrenia zamerané na zníženie rizika a zníženie rizika rôznych katastrof zahŕňajú:
- predchádzanie požiarom alebo prírodným katastrofám a ich prenosu,
- záruka dodania všetkých potrebných vecí na hasenie požiaru alebo inej katastrofy,
- wykonanie wszelkich niezbędnych działań niosących pomoc i ratunek.
Okrem toho UOP určuje príslušné služby, ktoré musia v prípade ohrozenia doraziť na miesto a bojovať proti nebezpečenstvu. Toto sú:
- jednotky Štátneho hasičského zboru,
- Vojenská požiarna ochrana,
- Dobrovoľný hasičský zbor,
- zawodowi strażacy gminy i powiatu.
Školenie požiarnej bezpečnosti
Do przeprowadzenia kursów z zakresu PPOŻ potrzebni są wykwalifikowani i doświadczeni instruktorzy, którzy posługują się odpowiednim sprzętem dydaktycznym. Školenie takie powinien przejść każdy nowy pracownik, ponieważ na różnych stanowiskach obowiązują inne zasady dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego, podobnie jest z BHP. Szkolenia PPOŻ składają się z części teoretycznej oraz praktycznej. Zagadnienia jakie przyjdzie poznać uczestnikom takiego szkolenia to:
- vedieť, aké riziko na danú pozíciu čaká,
- oboznámenie sa s platnými pravidlami požiarnej ochrany v danom zariadení,
- spoznávanie miest, kde by ste mali hľadať hasičské náradie,
- pokyny na poskytnutie prvej pomoci zranenému,
- evakuácia ľudí z miest ohrozených požiarom,
- nauka korzystania z niezbędnego sprzętu ratunkowego.

Program kursu jest uzależniony od zleceniodawcy, który o takie szkolenie prosi. Dobrze dostosowany program prowadzi do lepszych efektów po szkoleniu. Zazwyczaj zostają one wzbogacone o różnego rodzaju prezentacje czy zadania angażujące uczestników. Często po szkoleniu, jego uczestnik otrzymuje certyfikat poświadczający udział. Zajęcia są prowadzone w oparciu o najnowsze regulacje prawne, angażujące metody dydaktyczne oraz pod nadzorem doświadczonych w tej tematyce prowadzących. Zazwyczaj sale, w których odbywają się szkolenia są wyposażone w najnowszy sprzęt, co jest istotne do odpowiedniego przekazania potrzebnej wiedzy. Ceny jakie trzeba zapłacić za ich odbycie są zazwyczaj ściśle powiązane z liczbą uczestników w grupie. Często większa grupa szkoleniowa otrzymuje atrakcyjne zniżki.
Povinnosť zamestnávateľa
Ustawa o ochronie przeciwpożarowej z dnia 24 sierpnia 1991 roku mówi o obowiązku przeprowadzenia szkoleń przeciwpożarowych wśród swoich pracowników. Ponadto artykuł 4 tej ustawy mówi o tym, że każdy właściciel budynku ma za zadanie:
- zohľadňovať všetky technické alebo inštalačné požiadavky a konať podľa ich predpokladov,
- zabezpečiť, aby v budove alebo v najbližšom okolí bolo k dispozícii vhodné protipožiarne vybavenie,
- starať sa o údržbu a prípadnú opravu hasičskej techniky,
- zaručiť bezpečný pracovný čas pre ľudí v budove a vytvoriť podmienky pre prípadnú evakuáciu,
- oboznámiť ľudí pracujúcich v budove so všetkými pravidlami požiarnej bezpečnosti,
- zaplanować kolejność zachowań w momencie wybuchu pożaru czy wystąpienia podobnego zagrożenia.