Publikacje

narzędzia do konserwacji światłowodów

Montaż i konserwacja światłowodów

Jak montować i konserwować światłowody?

Obecnie zapotrzebowanie na ilość przesyłanych danych i prędkość sieci nadal wzrasta. To z kolei sprawia, że usługodawcy są skazani na stały rozwój swojej infrastruktury. Światłowody odgrywają dziś kluczową rolę z racji na szybkość przekazu danych, dlatego coraz większy zakres prac spawalniczych związany jest z tą technologią. Jakie narzędzia są potrzebne, żeby móc zacząć montować światłowody?

Spawarka  

spawarka światłowodowa

Przede wszystkim najważniejszym narzędziem przy takiej pracy jest spawarka światłowodowa. Jest to urządzenie różniące się nieco od innych spawarek. Spawanie światłowodów wymaga dużej precyzji, w spawarce światłowodowej umieszcza się dwa spreparowane wcześniej końce światłowodu, które mają zostać połączone. Łuk elektryczny wewnątrz urządzenia stapia obie końcówki, jednocześnie centrując je. W ten sposób zapewniony jest dokładny spaw, który zapewnia funkcjonalność spawania światłowodów.

Strippery, Slittery, Cleavery  

Żeby umieścić dwie rozdzielone końcówki w spawarce, trzeba najpierw je odpowiednio rozciąć. W procesie spawania światłowodów kluczowe jest wcześniejsze przygotowanie kabli w odpowiedni sposób. Wymaga to prostych i dokładnych cięć. Dlatego też stosuje się do tego specjalistyczne narzędzia. Strippery, slittery, cleavery czy nożyce do kevlaru to tylko niektóre z nich. Precyzja odgrywa kluczową rolę również w samym przygotowaniu do spawania światłowodu. W przeciwnym wypadku odstające i niedokładnie przycięte elementy powodują poważne problemy w przekazie danych.

Inspekcja światłowodów  

narzędzia do konserwacji światłowodów

Zanieczyszczenia sieci optycznych są drugim powodem problemów z przekazem danych, zaraz po niedokładnym montowaniu. Dlatego też, jeśli ktoś szykuje się do spawania światłowodów, dobrze również przygotować się pod kątem konserwacji. Do tego również potrzebne są odpowiednie narzędzia. Najważniejsze z nich to:

  • Mikroskop inspekcyjny, pozwalający na dokładną analizę czystości złącza
  • Czyszczarka do złącz światłowodowych
  • Taśma czyszcząca, wykorzystywana przy konserwacji końcówek kabli.

Dodatkowo należy pamiętać o odpowiednim środku do odtłuszczania i usuwania zanieczyszczeń. Przed spawaniem światłowodów bądź założeniem łącza kable należy najpierw odpowiednio oczyścić, tak, żeby bród nie powodował problemów z przekazem danych. Najlepiej nadaje się do tego alkohol izopropylowy, specjalnie przeznaczony do konserwacji. Usuwa on bród i odtłuszcza kable, przy czym sam szybko odparowuje i nie zostawia żadnych śladów.

Powiązane artykuły:

ZAPISY: +48 22 208 38 38