Celem zajęć jest przygotowanie uczestników do pracy w zawodzie operatora, a przede wszystkim – do podejścia do egzaminu państwowego. Zdobycie uprawnień do obsługi podestów jest wymagane przepisami. Według UDT są to urządzenia objęte dozorem technicznym, których obsługa wymaga zaawansowanych umiejętności i wiedzy z zakresu bezpieczeństwa.
Informacje o podestach ruchomych wiszących
Według nowego podziału stosowanego przez UDT podest ruchomy wiszący jest, razem z podestami ruchomymi stacjonarnymi, urządzeniem należącym do kategorii II P. Jest on objęty dozorem technicznym, a to oznacza, że do jego obsługi konieczne jest posiadanie wystawionych przez UDT uprawnień.
Tego rodzaju podest służy do pionowego transportu osób, narzędzi i materiałów przy pracach na wysokości. Podesty wiszące montuje się na zewnątrz budynków, umieszczając ich konstrukcję nośną na dachu. Wówczas platforma robocza zawieszona na linach znajduje się na elewacji budynku. Taką konstrukcję można montować nie tylko na typowych budynkach, ale także na kominach, masztach, wiaduktach czy mostach. Całość jest obsługiwana przez wykwalifikowanego operatora za pomocą centralnego układu sterowania.
Forma zajęć
Zajęcia odbywają się w formie wykładów i ćwiczeń praktycznych. Prowadzone są przez doświadczonych instruktorów Ośrodka. Możliwy jest także udział zdalny w części teoretycznej (zajęcia w formie webinarów na żywo).
Program zajęć
W trakcie kursu na podesty ruchome wiszące uczestnicy dowiadują się między innymi:
- Jakie są rodzaje podestów i ich zastosowania
- O budowie urządzenia i poszczególnych jego części
- O zasadach bezpieczeństwa i zapobiegania wypadkom
- Jakie przepisy dozoru technicznego obowiązują w Polsce
- Jakie są obowiązki operatora przed rozpoczęciem pracy, w trakcie i po jej zakończeniu
Warunki uczestnictwa
Aby móc uczestniczyć w kursie operatora podestów ruchomych wiszących, nie trzeba mieć doświadczenia w obsłudze tych urządzeń. Program kursu zakłada naukę od podstaw, zgodnie z wymaganiami egzaminacyjnymi UDT. Szkolenia odbywają się także dla osób, które miały już styczność z podestami – wówczas program zajęć jest dostosowywany do umiejętności i wiedzy uczestników.
Oto podstawowe wymagania, jakie stawiamy kursantom:
- Wiek – powyżej 18 lat
- Wykształcenie – minimum podstawowe
- Stan zdrowia – brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy w zawodzie, potwierdzony zaświadczeniem od lekarza medycyny pracy
Egzamin i uprawnienia UDT
Kurs “Podesty ruchome wiszące” jest zakończony egzaminem państwowym, przeprowadzanym przez odpowiednią komisję UDT (Warszawa lub inna, zależnie od lokalizacji zajęć). Koszt podejścia do egzaminu jest już zawarty w cenie kursu. Sprawdzanie kwalifikacji odbywa się w formie testu wiedzy, a następnie egzaminu praktycznego na placu manewrowym. Po zaliczeniu obu części kandydat otrzymuje uprawnienia na podesty ruchome wiszące, obowiązujące przez 10 lat. Kurs UDT ma program zajęć zatwierdzony przez Urząd, dzięki czemu uczestnicy mogą skutecznie przygotować się do procesu sprawdzenia kwalifikacji. Na udostępnianej kursantom platformie szkoleniowej znajdują się także testy z przykładowymi pytaniami egzaminacyjnymi.
Informacje praktyczne: terminy, miejsce, zapisy
Aby zapisać się na kurs, należy skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo. Przekażemy wówczas informację o aktualnych terminach kursów na podesty ruchome, cenach, miejscach zajęć. Od klientów na etapie rejestracji zbieramy informacje na temat ich wykształcenia i doświadczenia, dzięki czemu możemy zaproponować im udział w zajęciach na odpowiednim poziomie zaawansowania.
Osoby zainteresowane zdobywaniem kwalifikacji zapraszamy także na inne nasze kursy: na podesty ruchome przejezdne, podesty ruchome samojezdne, podesty ruchome przejezdne wolnobieżne i inne rodzaje urządzeń.