Uprawnienia operatora sprężarek

Główne elementy budowy sprężarki

Oferta KURSO 

Osoby zainteresowane zdobyciem uprawnień do obsługi sprężarek, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym Ośrodkiem KURSO. Przeprowadzamy szkolenia na operatorów urządzeń, które są szeroko wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Za sprawą naszych zajęć, ich uczestnicy zwiększą swoje szanse na zdobycie pracy, gdyż nasi specjaliści kompleksowo przygotują kursantów do zdania egzaminu UDT.  

Uczestnicy na kursie

Jak wygląda kurs? 

Osoby zainteresowane obsługą sprężarek muszą ukończyć odpowiedni kurs i zdać z wynikiem pozytywnym egzamin przed komisją egzaminacyjną powołaną przez UDT. Kurs na sprężarki składa się z części teoretycznej i praktycznej. Uprawnienia na sprężarki wydawane są w postaci świadectwa kwalifikacyjnego i są ważne przez 5 lat. Po tym okresie należy je odnowić.  

Wymagania

Zapisując się na nasze szkolenie trzeba mieć ukończone 18 lat, posiadać wykształcenie przynajmniej podstawowe oraz dysponować zaświadczeniem o dobrym stanie zdrowia.  

Program szkolenia na sprężarki 

Podczas kursu uczestnicy poznają rodzaje sprężarek oraz nabywają wiedzę na następujące tematy: 

  • zasady BHP i PPOŻ, 
  • urządzenia do automatycznej regulacji ciśnienia, 
  • metody regulacji wydajności, 
  • eksploatacja urządzeń, 
  • uruchamianie i zatrzymywanie kompresorów, 
  • charakterystyka urządzeń, 
  • wymagania wynikające z przepisów UDT dotyczące zbiorników ciśnieniowych, 
  • podział sprężarek, 
  • prawidłowa obsługa sprężarek. 

Co to jest sprężarka? 

Sprężarka (inaczej kompresor) zajmuje się konwersją energii elektrycznej silnika, która ją napędza, na energię sprężonego gazu. Może się przydać do przeróżnych zadań – zarówno przy maszynach wykorzystywanych w gospodarstwie domowym, jak też w dużych i małych zakładach przemysłowych. Zadaniem sprężarki jest zwiększanie ciśnienia powietrza, a jej praca polega na konwersji energii elektrycznej. Warto zwrócić uwagę na to, że zwykła myjka ciśnieniowa, stosowana do mycia samochodów, również jest jednym z rodzajów sprężarek. 

Jakie są główne elementy budowy bloku tłokowego? 

Do elementów bloku tłokowego zaliczamy przede wszystkim:

  • tłok, 
  • pierścienie tłokowe, 
  • wał korbowy, 
  • korbowód, 
  • cylinder, 
  • zawory wlotowe i wylotowe. 

Konserwacja sprężarek 

Wyróżniamy różne rodzaje kompresorów potrzebujących innych części. Jeśli jednak chcemy, aby służył nam przez wiele lat, musimy pamiętać o odpowiedniej konserwacji.  

kompresor w trakcie eksploatacji

Regularne usuwanie wody, która gromadzi się na dnie zbiornika, najlepiej robić po każdym użyciu. W sprężarkach olejowych woda, która gromadzi się w zbiorniku musi być oczyszczona, zanim trafi do kanalizacji. Olej, który zawiera powinien zostać usunięty. W tym przypadku warto wyposażyć instalację w specjalny separator. Należy również często sprawdzać filtr powietrza oraz resztę filtrów zainstalowanych za kompresorem. Filtr wlotowy wymienia się mniej więcej po roku lub częściej, w zależności od stopnia użytkowania. Regularne sprawdzanie paska klinowego jest kolejną rzeczą godną uwagi. Chcąc zapobiec szybkiemu zużyciu musimy upewnić się, że napięcie jest prawidłowe. Zaleca się kontrolowanie tego raz w miesiącu, aby upewnić się, że wydajność maszyny nie pogorszy się oraz nie ulegnie zniszczeniu. Pęknięty pasek klinowy trzeba jak najszybciej wymienić. 

Kompresory bezolejowe 

Kompresory bezolejowe, jak sama nazwa wskazuje, nie potrzebują oleju. Z tego powodu wymagają zdecydowanie mniej konserwacji. Jedynym wymaganiem jest regularne czyszczenie i wymiana filtra powietrza oraz spuszczanie kondensatu.  

Kompresory olejowe 

Sprężarki olejowe wymagają dokładnego sprawdzania poziomu oleju. Należy to robić przynajmniej co miesiąc, a kiedy zajdzie taka potrzeba uzupełnić go. Poleca się coroczne wymienianie oleju lub kiedy jest on zanieczyszczony. To samo tyczy się odpływów kondensatu oraz filtrów powietrza. Dzięki takiej praktyce kompresor będzie funkcjonował jak nowy przez wiele lat. Warto też pamiętać, że używanie rekomendowanego oleju do sprężarki może wpłynąć na jej żywotność.  

Zastosowanie 

Sprężarki coraz częściej wykorzystywane są w codziennym życiu. Mała awaryjność oraz wydajność sprawiły, że stały się one jednym z najpopularniejszych urządzeń wykorzystywanych w przemyśle.  

Zdobądź certyfikat z KURSO!

Zapotrzebowanie na operatorów kompresorów stale rośnie. Jeśli chcesz poprawić swoją pozycję na rynku pracy lub zdobyć długo oczekiwany awans sprawdź naszą ofertę! Gwarantujemy pełne zadowolenie naszych kursantów! 

wizytówka KURSO

Powiązane artykuły:

ZAPISY: +48 22 208 38 38