Jak zdobyć uprawnienia operatora sprężarek?

Główne elementy budowy sprężarki

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym ośrodkiem wszystkie osoby zainteresowane zdobyciem uprawnień do obsługi sprężarek. Przeprowadzamy szkolenia na operatorów urządzeń, które są szeroko wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Dzięki temu będziesz miał gwarancję zdobycia pracy po pozytywnym zdaniu egzaminu. Te przenośne urządzenia używa się zarówno w warsztatach, jak i w domach. Warto zwrócić uwagę, że zwykła myjka ciśnieniowa stosowana do mycia samochodów również jest jednym z rodzajów sprężarek.

Co to jest sprężarka?

Sprężarka (inaczej kompresor) zajmuje się konwersją energii elektrycznej silnika, które ją napędza, na energię sprężonego gazu. Może się przydać do przeróżnych zadań- zarówno w maszynach wykorzystywanych w gospodarstwie domowym oraz w dużych i małych zakładach przemysłowych. Zadaniem sprężarki jest zwiększanie ciśnienia powietrza, a jego polega na konwersji energii elektrycznej.

Jakie są główne elementy budowy bloku tłokowego?

 • tłok
 • pierścienie tłokowe
 • wał korbowy
 • korbowód
 • cylinder
 • zawory wlotowe i wylotowe

Informacje dotyczące kursu

Osoby zainteresowane obsługą sprężarek muszą ukończyć odpowiedni kurs i zdać egzamin przed komisją egzaminacyjną z wynikiem pozytywnym, aby uzyskać odpowiednie uprawnienia. Kurs na sprężarki składa się z części teoretycznej i praktycznej. Uprawnienia są wydawane na sprężarki w postaci świadectwa kwalifikacyjnego i są ważne przez 5 lat. Po tym okresie należy je odnowić. Zapisując się na nasze szkolenie trzeba mieć ukończone co najmniej 18 lat oraz wykształcenie co przynajmniej podstawowe. Podczas kursu uczestnicy nabywają wiedzę teoretyczną na następujące tematy:

 • zasady BHP, PPOŻ
 • urządzenia do automatycznej regulacji ciśnienia
 • metody regulacji wydajności
 • eksploatacja urządzeń
 • uruchamianie i zatrzymywanie kompresorów
 • charakterystyki
 • wymagania wynikające z przepisów UDT dotyczące zbiorników ciśnieniowych
 • podział sprężarek
 • wiele cennych informacji przydatnych na tym stanowisku

Podczas kursu dowiesz się między innymi jakie wyróżniamy rodzaje sprężarek. Poniżej możesz wstępnie zapoznać się z nauczanym przez nas materiałem.

Uczestnicy na kursie

Konserwacja sprężarek

Każdy rodzaj kompresora jest inny i potrzebuje innych części. Jeśli jednak chcemy, aby służył nam przez wiele lat musimy pamiętać o odpowiedniej konserwacji.

Regularnie usuwanie wody, która gromadzi się na dnie zbiornika musi być wykonywane w przypadku wszystkich sprężarek. Najlepiej robić to za każdym razem zaraz po użyciu. Należy również często sprawdzać filtr powietrza oraz resztę filtrów zainstalowanych za kompresorem. Filtr wlotowy wymienia się mniej więcej po roku lub częściej w zależności od stopnia użytkowania. W sprężarkach olejowych woda, która gromadzi się w zbiorniku musi być oczyszczona zanim trafi do kanalizacji. Olej, który zawiera powinien zostać usunięty. W tym przypadku warto wyposażyć instalację w specjalny separator.

Kompresory bezolejowe jak sama nazwa wskazuje nie potrzebują oleju. Z tego powodu wymagają zdecydowanie mniej konserwacji. Jedynym wymaganiem jest regularne czyszczenie i wymiana filtra powietrza oraz spuszczanie kondensatu. Natomiast sprężarki olejowe wymagają dokładnego sprawdzania poziomu oleju. Należy to robić przynajmniej co miesiąc, a kiedy zajdzie taka potrzeba- uzupełnić go. Poleca się roczne wymienianie oleju lub kiedy jest on zanieczyszczony. To samo tyczy się odpływów kondensatu oraz filtrów powietrza. Dzięki takiej praktyce kompresor będzie funkcjonował jak nowy prze wiele lat. Warto też pamiętać, że używanie rekomendowanego oleju do sprężarki może wpłynąć na jej żywotność.

Regularne sprawdzanie paska klinowego jest kolejną rzeczą godną uwagi. Chcąc zapobiec szybkiemu zużyciu musimy upewnić się, że napięcie jest prawidłowe. Zaleca się kontrolowanie tego raz w miesiącu, aby upewnić się, że wydajność maszyny nie pogorszy się oraz nie ulegnie zniszczeniu. Pęknięty pasek klinowy trzeba jak najszybciej wymienić.

Sprężarki coraz częściej wykorzystywane są w codziennym życiu. Mała awaryjność oraz wydajność sprawiły, że stały się one jednym z najpopularniejszych urządzeń wykorzystywanych w przemyśle. Zapotrzebowanie na operatorów kompresorów stale rośnie. Jeśli chcesz poprawić swoją pozycję na rynku pracy lub zdobyć długo oczekiwany awans- wejdź na naszą stronę i sprawdź ofertę! Gwarantujemy pełne zadowolenie naszych kursantów!

Powiązane artykuły::

ZAPISY: +48 22 208 38 38