Publikacje

Na czym polega spawanie migomatem?

Spawanie metodą MIG i MAG

Spawanie MIG/MAG jest aktualnie najpopularniejszą metodą spawania przemysłowego. Szacuje się, że ok. 65% całego rynku spawalniczego to prace wykonane tym sposobem. Z racji na swój uniwersalny charakter metoda ta ma zastosowanie w większości gałęzi przemysłu związanych ze spawalnictwem.

Co to spawanie MIG/MAG?

Metoda MIG/MAG dzieli się na dwa rodzaje – MIG, czyli Metal Inert Gas, i MAG, to znaczy Metal Active Gas. W obu przypadkach chodzi o spawanie przy użyciu gazu osłonowego. Różnica polega tu przede wszystkim na rodzaju gazu stosowanego przy pracy. W pracy metodą MIG wykorzystuje się gazy chemicznie obojętne (jak np. Hel czy Argon), natomiast w MAG do osłony stosowany jest gaz aktywny (np. dwutlenek węgla). Do prac metodą MIG/MAG używa się migomatu. Ten rodzaj spawarki wytwarza łuk elektryczny, który dzięki obecności gazu osłonowego jarzy się dookoła drutu, podczas gdy sam łuk i cienki metal pozostają chronione.

Dlaczego MIG/MAG?

Co wyróżnia spawanie MIG/MAG od innych metod? Nie bez powodu spawanie MIG/MAG odgrywa tak ważną rolę w branży spawalniczej. W spawalnictwie przemysłowym głównym atutem tej metody jest jej uniwersalność. Świetnie sprawdza się zarówno w spawaniu maszynowym, jak i ciężkim. Migomat wykorzystuje się nie tylko do prac konserwowych i remontowych, ale także w budownictwie. Szeroki wachlarz zastosowań sprawia, że metoda MIG/MAG może być dobrym wyborem do prac różnego rodzaju. Poza szerokim zakresem zastosowań w spawalnictwie przemysłowym spawanie migomatem jest również bardzo przystępną metodą do hobbistycznych prac w domowych warunkach. Obecność gazów osłonowych zapewnia bezpieczeństwo przed przegrzaniem się urządzenia, pozwalając jednocześnie na intensywną pracę. Dzięki temu migomat nadaje się do działania w domowej przestrzeni, która często bywa mniej przystosowana do skomplikowanych prac spawalniczych niż w przypadku spawania przemysłowego. Dodatkowo bardzo duża część spawarek tego typu dostępna jest w cenach przystępnych dla domowego majsterkowicza. Każda chętna osoba może podjąć się pracy tą metodą, nie nadwyrężając przy tym budżetu domowego. Spawanie MIG/MAG oferuje także bardzo dużą wydajność. Dobrze dobrany migomat z odpowiednim ustawieniem przepływu prądu może pracować w długich odstępach czasu bez przerwy na wystudzenie podsystemów spawarki. Dodatkowo przy długiej pracy utrzymuje bez problemu wysoką jakość spawu, co czyni go również użytecznym do dokładnych prac na widocznej stronie spawanej powierzchni.

Jak migomaty porównują się do innych spawarek?

Metoda MIG/MAG zawdzięcza swoją popularność również temu, że migomaty wyróżniają się przewagą nad innymi spawarkami w wielu kluczowych obszarach. MIG/MAG oferuje szybsze tempo spawania niż przy pracy spawarką MMA. Jest także bardziej wydajne od spawarek TIG, oferując wyższej jakości spaw w krótszym czasie. Dodatkowo migomat stosować można do metali różnej grubości. Uniwersalne zastosowanie tego rodzaju spawarek czyni je dobrym wyborem do wszelkiego rodzaju prac.

Powiązane artykuły:

ZAPISY: +48 22 208 38 38