Publikacje

Pracownik spawający palnikiem plazmowym

Cięcie palnikiem acetylenowo—tlenowym a plazmowym

Współcześnie na rynku narzędzi dostępny jest szeroki wybór różnych spawarek oraz palników. Dzięki temu przygotowując się do pracy można wybrać narzędzie specjalnie dopasowane do potrzeb oraz wymagań tworzywa. W zależności od tego jakie metody spawalnicze wykorzystuje się do pracy należy dobrać odpowiedni rodzaj palnika. Zły wybór w tym wypadku może nie tylko zmniejszyć wydajność pracy oraz niepotrzebnie uszkodzić materiał, ale także powodować zagrożenie dla osób wykonujących prace. Dlatego też tak ważne jest, aby dokonać odpowiedniego wyboru narzędzia. 

Dwoma popularnymi rodzajami palników wykorzystywanych w pracach spawalniczych są palniki acetylenowo–tlenowe oraz plazmowe. Różnią się one od siebie znacznie zarówno pod kątem funkcjonowania jak i możliwego materiału, który mogą poddać obróbce. Warto poznać różnice między tymi dwoma metodami, aby wiedzieć, w jakich wypadkach można je zastosować, aby uzyskać jak największą wydajność pracy. 

Spawanie gazowe przy użyciu palnika acetylenowo–tlenowego 

Spalanie gazowe polega na podgrzaniu spawarką materiału do temperatury zapłonu. Następnie roztopione tlenki metalu zostają wypchnięte na zewnątrz poprzez instalacje gazową o bardzo wysokim sprężeniu.  

Pracownik ze spawarką acetylenowo–tlenową

Spawarki gazowe funkcjonują poprzez podgrzewanie gazu technicznego i zmieszanie go w odpowiednich proporcjach z powietrzem. Jako gaz palny stosuje się tu często Acetylen. Po odpowiednim podgrzaniu jest on w stanie topić metal, zmieszany z tlenem w spawarce pozwala on na szybkie osiągniecie wysokiej temperatury. Dlatego też jest to idealna metoda spawalnicza tam, gdzie trzeba wykonać pracę na odpowiednio grubym materiale i potrzebny jest bardzo silny palnik. Sprawdza się ona idealnie do prac na metalach niskowęglowych oraz niskostopowych.  

Moc takiego palnika ogranicza jednak także jego użycie. Palnik acetylenowy nadaje się świetnie tam, gdzie trzeba wykonywać pracę na grubych materiałach bądź takich, które zajmują szerszą powierzchnię. Ze względu na bardzo duży obszar ciepła generowany przez palniki acetylenowo–tlenowe nie są one w stanie wykonywać cięć blachy cieńszej niż 3 mm. 

Spawanie przy użyciu palnika plazmowego 

Palniki plazmowe do działania wykorzystują tzw. Czwarty stan skupienia – plazmę. Jest to naelektryzowana materia, która w stanie skupienie przypomina gaz. W palnikach wykorzystuje się właściwości plazmy związane z przekazywaniem prądu. Jest ona bardzo dobrym przewodnikiem prądu, natomiast opór w przypadku plazmy maleje wraz ze wzrostem temperatury. Wraz z podnoszeniem się temperatury w spawarce plazma zaczyna powoli się podgrzewać i świecić, aż przekroczy pewną graniczną wartość w wyniku czego powstaje łuk elektryczny używany do cięcia i spawania materiału. 

Podobnie jak przy palniku acetylenowo–tlenowym tutaj także działanie polega na spalaniu tlenków metali i wyrzucania ich poza materiał. W tym wypadku odbywa się to jednak nie przy użyciu tlenu, a łuku elektrycznego o bardzo wysokiej sile kinetycznej. 

Spawanie przy użyciu palników plazmowych jest bardzo popularną metodą. Nic w tym dziwnego, posiada ona bardzo dużo zalet, dlatego warto rozważyć użycie palnika plazmowego do pracy tam, gdzie jest to możliwe. Spawarka plazmowa zapewnia wysoką jakość spawu oraz wydajną i szybką pracę, wielokrotnie szybsza od innego rodzaju palników. Niestety ze względu na swoje działanie palniki plazmowe nie mogą być stosowane wszędzie. Powodują one duży hałas oraz intensywne promieniowanie, dlatego nie nadają się do pracy w każdych warunkach.  

Powiązane artykuły:

ZAPISY: +48 22 208 38 38