Publikacje

Uczestnicy szkolenia

Szkolenia BHP – okresowe i wstępne

Nie trzeba nikomu przypominać jak ważnym elementem w każdej racy jest znajomość przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Można wyróżnić dwa rodzaje:

Szkolenia wstępne są obowiązkowe dla każdego pracownika zanim rozpocznie on pracę na danym stanowisku. Jest to wymagane, gdyż nieodbycie takiego szkolenia i praca bez niego grozi konsekwencjami finansowymi. Szkolenie takie dotyczy ogólnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem i nosi nazwę instruktażu ogólnego BHP. Nawet do 30 tysięcy złotych może zapłacić pracodawca, który pozwoli na pracę pracownikowi bez wcześniejszego przeszkolenia z zakresu BHP. Warto dodać, że nieznajomość BHP w miejscu pracy grozi spowodowaniem poważnego wypadku, a to z kolei może podlegać konsekwencjom prawnym. Szkolenia okresowe natomiast są obowiązkowe do odbycia raz na określony czas i musi być to skrupulatnie przestrzegane. Robi się to w celu zaktualizowania wiedzy na temat BHP do jak najnowszych standardów i wymagań. Takiemu szkoleniu podlegają wszyscy pracownicy z wyjątkiem osób zatrudnionych w administracji i różnego rodzaju biurach. Częstotliwość odbywania szkoleń BHP zależy od:

 • rodzaju stanowiska na jakim się pracuje,
 • warunków na nim panujących.

Czym są służby BHP

Służby BHP to nic innego jak osoby znające perfekcyjnie zasady BHP, które mają podyplomowe bądź wyższe wykształcenie z zakresu BHP. Funkcje jakie można wykonywać będąc członkiem takiej służby to:

 • Główny specjalista BHP,
 • Starszy specjalista BHP,
 • Specjalista BHP,
 • Starszy inspektor BHP,
 • Inspektor BHP.

Wciąż potrzeba na rynku nowych specjalistów do spraw BHP, gdyż taka osoba potrafi stworzyć bezpieczne środowisko w miejscu pracy, które usprawni działanie całej firmy i pozwoli uniknąć niechcianych szkód czy wypadków. Takie osoby są wręcz na wagę złota dla każdego pracodawcy, ponieważ zapewniają zdrowe funkcjonowanie kadry pracowniczej. Jednakże tacy pracownicy również potrzebują odpowiednich szkoleń okresowych. Bezpieczna i zdrowo działająca firma przyciąga inwestorów, klientów oraz nowych pracowników, więc trzeba przyznać, że praca wykonywana przez służby BHP jest niebagatelna.

Szkolenia okresowe pracowników BHP

Osoba prowadząca kurs

By zapewnić jak najbardziej aktualną i świeżą wiedzę na temat aspektów bezpieczeństwa w miejscu pracy służba BHP musi również przechodzić co jakiś czas szkolenie okresowe. Raz na 5 lat powinno się wysłać pracowników zajmujących się BHP na szkolenie w celu odświeżenia wiedzy oraz wystawienia zaświadczenia o zaliczeniu takiego szkolenia. To gwarantuje firmie zdrowy i bezpieczny rozwój. Zagadnienia z jakich składa się takie szkolenie są różne, ale zazwyczaj są to kwestie takie jak:

 • Powody z jakich doszło do wypadku,
 • Analiza zaistniałego wydarzenia,
 • Zajęcia poświęcone pierwszej pomocy i ochronie przeciwpożarowej,
 • Nauka oceny ryzyka i zagrożeń w miejscu pracy,
 • Zapoznanie z różnymi metodami szkolenia BHP,
 • Optymalizacja warunków pracy, niwelowanie wszelkich zagrożeń,
 • Przystąpienie do testu

Jak widać, szkolenie okresowe jest dla służb BHP bardzo istotne. Pomaga ono zapewnić bezpieczne warunki w miejscu pracy oraz zmniejsza szanse na wystąpienie nieszczęśliwych zdarzeń. Aktualizacja swojej wiedzy do najnowszych wymagań i wytycznych to dla pracowników BHP wręcz podstawa do prawidłowego funkcjonowania firmy. Jako że jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest poczucie bezpieczeństwa, posiadanie odpowiednio przeszkolonego zespołu zajmującego się bezpieczeństwem i higieną pracy jest w dzisiejszych czasach kluczowe.

Powiązane artykuły:

ZAPISY: +48 22 208 38 38