Publikacje

Podstawowe informacje dotyczące sprężarek.

Sprężarka to urządzenie, którego głównym celem jest zwiększenie ciśnienia powietrza. Cały proces pracy sprężarki skupia się na konwersji energii. W pierwszym etapie występuje konwersja energii elektrycznej z sieci na energię kinetyczną ruchu wału napędzającego blok sprężarkowy. W drugim etapie następuje konwersja tej energii na energię sprężonego gazu w związku z przemianą termodynamiczną. Sprężarka jest urządzeniem, które wytwarza ogromne nakłady ciepła, dlatego też każde urządzenie powinno zostać wyposażone w układ chłodzenia zapobiegający przegrzaniu urządzenia.

Sprężarki tłokowe – to najczęściej spotykane urządzenie na rynku w kategorii sprzętu o małych i średnich wydajnościach. W szczególności zastosowanie znajdują w branży motoryzacyjnej. Nie nadają się do pracy w branży spożywczej ze względu na fakt, że wydmuchiwane powietrze jest mocno zanieczyszczone. Kolejną wadą sprężarek tłokowych jest ich hałaśliwa praca. Hałas ten czasem może być uciążliwy i szkodliwy dla zdrowia.

Sprężarki śrubowe – są to urządzenia świetnie nadające się do pracy w ciężkich warunkach. Znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, takich jak np. branża farmaceutyczna, drzewna, spożywcza, maszynowa czy elektroniczna. Do zalet sprężarek śrubowych można zaliczyć: dużą wytrzymałość, cichą pracę, nowoczesność oraz energooszczędność, prostą obsługę oraz korzystniejsze wymagania w stosunku do dokonywania przeglądów technicznych. Sprężarki śrubowe, podobnie jak tłokowe, również wydmuchują powietrze zanieczyszczone olejem, lecz zanieczyszczenie jest znacznie mniejsze niż w przypadku sprężarek tłokowych. Sprężarki śrubowe podczas pracy wytwarzają duże ilości ciepła, dzięki czemu znajdują również zastosowanie przy ogrzewaniu pomieszczeń.

Sprężarki odśrodkowe – to sprężarki dynamiczne. Świetnie sprawują się w pracach wymagających nieskazitelnie czystego powietrza. Urządzenia te są bezolejowe, a ich budowa sprawia, że powietrze i substancje smarne są od siebie w odpowiedni sposób oddzielone.

 

W oparciu o stosunek ciśnień wyróżnia się:

  • Wentylatory
  • Dmuchawy
  • Kompresory

W oparciu o kryterium stopniowości sprężarki dzielimy je na:

  • Sprężarki jednostopniowe
  • Sprężarki dwustopniowe

W oparciu o kryterium mobilności sprężarki dzielimy na:

  • Sprężarki przewoźne
  • Sprężarki stacjonarne

W oparciu o rodzaj napędu sprężarki dzielimy na:

  • Sprężarki elektryczne
  • Sprężarki ręczne

W oparciu o rodzaj sprężanego czynnika sprężarki dzielimy na:

  • Sprężarka gazowa
  • Sprężarka powietrza

Jak zdobyć uprawnienia?

W celu zdobycia odpowiednich uprawnień na sprężarki należy skorzystać z dostępnych na rynku kursów. Poniżej przedstawiamy jeden z nich: kurs obsługi sprężarek, kompresorów, ssaw, dmuchaw i instalacji sprężonego powietrza. Kurs prowadzony jest przez nas na terenie miast takich jak: Częstochowa, Bełchatów, Gliwice, Wrocław, Łódź, Opole, Katowice, Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Toruń, Bielsko Biała, Bydgoszcz, Olsztyn, Białystok, Szczecin, Zielona Góra, Rzeszów, Lublin, Kielce. W celu zdobycia wiadomości, dotyczących aktualnego terminu prowadzenia kursu oraz zapisów na kurs, zapraszamy na naszą stronę, na której znajdziesz terminarz wraz ze wszystkimi niezbędnymi informacjami. Warunki, które musi spełniać kandydat to przede wszystkim ukończony 18 rok życia oraz posiadanie wykształcenia minimum podstawowego. Kurs na sprężarki, kompresory, ssawy, dmuchawy i instalacje sprężonego powietrza podzielony został na dwie części a mianowicie część teoretyczną oraz część praktyczną. Ukończenie kursu wiąże się z dopuszczeniem do egzaminu przed komisją kwalifikacyjną. Po zdanym egzaminie kursant otrzymuje uprawnienia na sprężarki wydawane w formie świadectwa kwalifikacji. Uprawnienia ważne są przez 5 lat od momentu wydania i podlegają odnowieniu.

Powiązane artykuły:

ZAPISY: +48 22 208 38 38