Publikacje

Podział rusztowań – zastosowanie w przemyśle

Rusztowania to główne narzędzie prac budowlanych, wykorzystywanych do remontu, budowy a nawet konserwacji różnych budynków gospodarczych. Ich rodzaj i zastosowanie jest bardzo szerokie, a praca bez nich byłaby nie możliwa. 

Z artykułu dowiesz się, jakie są typy rusztowań ze względu na sposób użytkowania i zastosowania a nawet materiał wykonania.  

montaż rusztowania metalowego

Ze względu na sposób użytkowania, wyróżniamy 2 typy 

Rusztowanie jezdne jest to ruchoma konstrukcja wyposażona w koła, umożliwiająca przemieszczanie się całej konstrukcji bez konieczności jej demontażu. Swoje zastosowanie najczęściej znajduje w pracach budowlanych, gdzie konieczna jest częsta zmiana miejsca pracy. Dodatkowo rusztowanie jezdne jest wyposażone w hamulce dzięki którym, konstrukcja stoi stabilnie na podłożu.  

Rusztowanie nieruchome bazuje na platformie podporowej, tego typu rusztowania są wykorzystywane, gdzie prace budowalne będą trwać przez dłuższy okres czasu. Aby zmienić miejsce rusztowania, konieczny jest demontaż konstrukcji i montaż w nowym miejscu, to znacznie wydłuża czas pracy. Ich główną zaletą jest stabilność i najczęściej są wykorzystywane przy pracach budowlanych takich jak stawianie i remontowanie nowych budynków. 

Główny podział rusztowań pod względem ich zastosowania 

Rusztowanie kolumnowe zwane także warszawskim, stosowane jest podczas prac montażowych i tynkarskich. Konstrukcja rusztowania należy do jednych z prostszych i znajduje zastosowanie wewnątrz i na zewnątrz budynku. Posiada bez śrubowe złącza czopowe, które uniemożliwia popełniania błędów montażowych.  

Rusztowanie modułowe jest wyposażone w platformy modułowo-systemowe, które są proste i wygodne w montażu jak i demontażu. Posiadają złącza obrotowe, dzięki którym można dostosować rusztowanie do okrągłych obiektów, takich jak wieże czy zbiorniki.  

Rusztowanie ramowe dzięki użyciu pomostów i stężeń, należą do konstrukcji sztywnych. Tego typu rusztowania są pomocne w przypadku, gdy trzeba wymienić szersze ramy na węższe. Ich zaletą jest lekkość i mobilność dzięki czemu bez problemu możemy przetransportować rusztowanie w inne miejsce. 

Rusztowanie specjalne zwane także hybrydowym, pozwala na łączenie różnych typów rusztowań tworząc przy tym jedną spójną konstrukcję. Jest to znaczne ułatwienie w przypadku, gdy kształt budynku jest nieregularny.  

rusztowanie rozłożone przy budynku

Podział rusztowania, ze względu na materiał wykonania, są to: 

  • rusztowania aluminiowe  
  • rusztowania drewniane  
  • rusztowania stalowe 
  • rusztowanie wykonane z włókna szklanego. 

Prace, do których wykorzystywane jest rusztowanie: 

  • montażowe 
  • spawalnicze 
  • instalacyjne  
  • malarskie 
  • tynkarskie. 

Rusztowania są wykorzystywane w różnych pracach z sektora budowlanego, każdy rodzaj rusztowania ma swoje przeznaczenie i jest wykorzystywane w różnych dziedzinach pracy.  

Pytania i odpowiedzi

Czy można łączyć ze sobą różne rusztowania?

Tak, dzięki rusztowaniu hybrydowemu, mamy możliwość połączenia różnych typów rusztowań w jedną stabilna konstrukcję. 

Jakie są typy rusztowań, ze względu na ich sposób użytkowania?

Ze względu na sposób użytkowania, wyróżniamy rusztowanie jezdne i nieruchome. 

Powiązane artykuły:

ZAPISY: +48 22 208 38 38